Serbestik Band

10 Nisan 2019 Çarşamba, 21:00

Türkiye'deki ilk TRİBUTE BAND grubu SERBESTİK BAND.

Sadece ORHAN GENCEBAY bestelerini seslendiren grup 10 Nisan'da ilk konserini veriyor...

Ülkemizde yarım asırdan fazla bir zamandır büyük kitlelerin ilgiyle dinlediği, yetmişli yıllarda haksız ve yanlış bir yakıştırmayla adı Arabesk konulan, bugüne değin de üzerine yapışan bu hatalı isimden  maalesef kurtulamayan bir müzik türü var. Arabesk, sözlük anlamıyla Arabvari, Araptan gelen, Arap etkinliği demek iken, bu müziğin bahsi geçen tanımlara indirgenemeyeceği, en azından bu tanımların ne denli yetersiz kaldığı bugün artık saygın müzik otoritelerinin de üzerinde hemfikir olduğu bir gerçektir.

Aslında Arabesk yakıştırmasıyla başlangıçta küçümsenmek istenen bu müzik, başta Türk müziği olmak üzere, doğudan-batıya yeryüzündeki birçok kültürün müzikal renklerini ve tekniğini ustaca harmanlayan, melodik zenginliğiyle olsun, yer yer senfonik duyumu ve kalabalık orkestraların eşlik ettiği görkemli icrasıyla olsun, dünya çapındaki birçok müzisyene ve gruba esin kaynağı olmuş, öz kaynağını bu topraklardan alan bir müzik türüdür.

Hal böyle iken, bu müzik türünün şüphesiz ki en büyük yaratıcısı Orhan Gencebay'ın da yıllardır itiraz ettiği gibi, arabesk ismi yanlıştır, eksiktir, hatalıdır ve hatta bizce maksatlıdır. Yerine başka bir isim bulunmalıdır.

Peki üstad kendi yarattığı müziğin ismi için ne diyor diye baktığımızda, Gencebay'ın basına yansıyan sayısız açıklamalarında  önerdiği "SERBEST ÇALIŞMALAR" isminden hareketle, hoşgörüsüne de sığınarak, küçük bir ekleme yapıp daha pratik söylenmesi açısından, bu müzik türüne "SERBESTİK MÜZİK" denilebileceğini düşündük.

Grubumuzun adını da bu fikrin duyulmasına katkı sağlar ümidiyle "SERBESTİK BAND" koyduk.

Serbestik Band bu türün en büyük yaratıcısı  Orhan Gencebay'ın eserlerini aslına sadık kalarak farklı dokunuşlarla icra etmeyi ve bu  anlayışla her kesimden insana yeniden ulaşmayı hedefleyen bir SAYGI GRUBU'dur.Yurtdışında TRİBÜTE BAND denilen,- tek bir sanatçıya adanmış-bu tür gruplar oldukça ilgi görürken malesef ülkemizde henüz bir örneği bile bulunmamaktadır. Bilinmelidir ki bizler ilk defa bir Türk sanatçı için kurulmuş Türkiye'deki ilk TRİBÜTE BAND grubu olmanın mutluluğunu yaşarken,sorumluluğunun da farkında olarak yola çıktık.

 Eserlerin güzelliğine layık çalışmalar yaparken, halkımızın gönlünde taht kurmuş şarkıları  günümüzün teknik imkanlarıyla yeniden yorumlamak en büyük hedefimizdir.

Ne de olsa Orhan Gencebay Türkiye'dir ve ikisi de dilimizden  yüzyıllarca düşmeyecek eşsiz bir ezgidir.

Esasen kategoriler ve isimler işlerimizi kolaylaştırsa da biz Serbestik Band olarak nihayetinde müzikte iki tür olduğuna inanıyoruz; İyi müzik ve kötü müzik

O Yüzden;

İyi müzik için herkese MERHABA!...

  • Etkinlik saati kapı açılış saatidir.
  • 18 yaş sınırı vardır.
  • Sahne Önü ve VIP 2 alanlarında en az 2 adet veya daha fazla bilet satın alınmalıdır.
  • Organizasyon firması, uygun görmediği kişileri bilet fiyatını iade ederek mekana almama hakkına sahiptir.