Tahribad-ı İsyan

10 Temmuz 2019 Çarşamba, 21:00

Tahribad-ı İsyan 10 Temmuz'da Sanat Performance Açıkhava sahnesinde...


Tahribad-ı İsyan 2008 yılında İstanbul'un Sulukule semtinde, aynı lise sırasını paylaşan Slang ve Zen-G tarafından kuruldu. Sulukule’nin ilk hip hop’çısı Slang 1993 yılında Trabzon’da doğdu ve üç yaşında Sulukule’ye taşındı, Zen-G 1994 yılında Yedikule'de doğdu.

2005 yılında kabul edilen Sulukule kentsel dönüşüm projesinin yoğun protestolara rağmen 2008 yılında uygulanmaya başlaması ile evleri, komşuları ve anıları ellerinden alınan gençler bu duruma dikkat çekmek amacıyla ilk şarkılarını yazdı ve Sulukule Platformu üyelerinden Funda Oral tarafından kurulan Sulukule Çocuk Atölyesi'nde dans, şarkı yazma ve tiyatro eğitimlerini ilerletti.

2012 yılında “Ghetto Machines” adlı şarkılarıyla Uluslararası Af Örgütü'nün Roman müzisyenlere destek amacıyla yayınladığı Listen to Roma Rights albümünde yer alan grup, aynı yıl Jonzi-D'nin davetiyle Londra'da düzenlenen Breakin' Convention adlı hip hop festivalinde sahne aldı. 

Tahribad-ı İsyan 2013 yılında sanatçı Halil Altındere'nin dünyada ses getiren videosu Wonderland’de aynı adlı şarkılarıyla yer aldı. İlk olarak 13. İstanbul Bienali’nde izleyiciyle buluşan Wonderland, sonradan MoMA’nın kalıcı koleksiyonuna dahil oldu.  Grup ayrıca Van'da depremzede ailelerin çocukları için hip hop atölyeleri düzenledi, Taksim Gezi Parkı Festivali'nde ve Berlin Tanas Sanat Galerisi'nin kapanış konserinde sahne aldı.

2014’ü Urfa Suruç'ta savaştan kaçan ailelerin çocukları için hip hop atölyeleri düzenleyerek noktalayan grup, yılın geri kalanında Oy ve Ötesi'nin KüçükÇiftlik Park'taki festivalinde, Kardeş Türküler’in Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’ndaki konserinde ve TED’in TEDxReset adlı etkinliğinde sahne aldı.  Ayrıca MTV'nin Rebel Music programının Türkiye bölümünde kendilerine yer buldu.

Grubun ilk albümlerinden önceki son konseri 2016 yılında Fransa'da Festival de Cinema de Douarnenez'in kapanış gecesinde gerçekleşti.

Tahribad-ı İsyan ünlü Türk şarkıcı-besteci ve yapımcı Kenan Doğulu ile 2013 yılında tanışmalarının ardından ilk albümleri için çalışmalara başladı. Doğulu Productions ve DMC etiketiyle 3 Mart 2017’de çıkan albüm, grupla aynı ismi taşıyordu. Albümün ilk klibi Halil Altındere yönetmenliğinde “Suç Mu?” adlı parçaya çekildi.

2017 yılında O Ses Türkiye programına konuk olarak “Suç Mu?” ve Beyaz Show’da “Sınama Beni Yeter” adlı parçalarını
seslendirdiler, içlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Şehir Festivali ve Red Bull BC One X Hip Hop Jam ve Free Flow Festivali’nin de bulunduğu çeşitli festivallerde sahne aldılar. Habertürk’te Oylum Talu’nun sunduğu Burası Haftasonu ve ATV’de Melih Altınok’un sunduğu Son Durak programlarında canlı yayında şarkılarını seslendirdiler, Kanal D’de Beyaz Show programına konuk oldular ve Teoman, Şebnem Ferah ve Kenan Doğulu konserlerinde konuk sanatçı olarak sahneye çıktılar. Best FM, Süper FM, Açık Radyo, JoyTürk FM, Turkrap FM ve Pal FM’de çeşitli radyo programlarına katıldılar. 2017’nin sonunda Zorlu PSM’de düzenlenen Mix Festival’de sahne aldılar ve “Rap Mahal Birlikte Güzel” turnesi kapsamında Allame, Kamufle ve DJ Hırs ile beş şehirde konser verdiler ve sahneyi Ceza, Ayben ve Khontkar’ın da aralarında bulunduğu sanatçılarla paylaştılar.

2018 yılının mayıs ayında yönetmenliğini Zeynep Akman’ın, görüntü yönetmenliğini William Clarke’ın yaptığı yeni klipleri “Çamur”u yayınlayan grup, Sezer Ağgez tarafından yönetilen ve yapımcılığını TRT’nin üstlendiği hip hop belgeseli “Ta’riz Dişe Diş Söze Söz”de yer aldı. Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen “Çokkültürlü Müzik Festivali”nde sahne alan grup yine mayıs ayında 4. İstanbul Tasarım Bienali için sosyal tasarımcı Maggie Saunders ile

  • Etkinlik saati kapı açılış saatidir.
  • 18 yaş sınırı vardır.
  • Sahne Önü ve VIP 2 alanlarında en az 2 adet veya daha fazla bilet satın alınmalıdır.
  • Organizasyon firması, uygun görmediği kişileri bilet fiyatını iade ederek mekana almama hakkına sahiptir.